Gdzie zgłosić zaginięcie psa?

Zaginięcie ukochanego pupila może przydarzyć się każdemu. Nawet uporczywe nawoływanie nie przekona naszego psa do powrotu, gdy przed nosem przebiegnie m zając… Instynkt łowiecki u zwierząt jest silniejszy niż nawet „książkowe” wychowanie. Gdy piesek ucieknie, a poszukiwania nie przynoszą efektów, warto zgłosić zaginięcie zwierzęcia. 

Ogłoszenie o zaginięciu psa – co w nim napisać?

Gdy zwierzę ucieknie w trakcie spaceru lub niepostrzeżenie wymknie się z posesji, warto stworzyć proste ogłoszenie, w którym opiszemy wygląd pieska wraz z niezbędnymi informacjami.  

Ogłoszenie o zaginięciu powinno zawierać:

zdjęcie lub szczegółowy opis tego, jak wygląda piesek, w jakim jest wieku, dobrze jest podać wszelkie niezbędne do zidentyfikowania zwierzaka dane (np. to, że ma w określonym miejscu ranę, że utyka, że gdzieś odcień sierści różni się od tej na reszcie ciała zwierzęcia); 

opis charakteru psa i ewentualną prośbę o złapanie lub – wręcz przeciwnie – niepodchodzenie do zwierzęcia; jeśli jesteśmy posiadaczami zwierzęcia z kłopotami behawioralnym, dobrze, by informacja o tym, jak może zachować się w kontakcie z dorosłym, dzieckiem lub innym zwierzęciem znalazła się w ogłoszeniu o zaginionym  psie; 

charakterystykę miejsca, w którym ostatnio widziany był piesek lub miejsce, z którego uciekł – dobrze podać także porę dnia i – jeśli jest nam znany – kierunek w którym udało się zwierzę (np.: około południa, uciekł z ulicy Poziomkowej, udając się w stronę ulicy Malinowej); 

dane umożliwiające kontakt z opiekunem psa – koniecznie numer telefonu i imię, opcjonalnie adres; 

informację o stanie zdrowia psa i ewentualnej instrukcji udzielenia mu pierwszej pomocy przez osobę, która zwierzę znajdzie. 

Ogłoszenie „zaginął pies” – gdzie umieścić?

Ogłoszenie o zaginięciu psa najlepiej wydrukować i umieścić w widocznych miejscach w okolicy – w sklepie, przychodni, aptece, w okolicy przedszkola czy szkoły. Dobrze także przekazać lokalnym służbom (np. specjalnej jednostce straży miejskiej lub miejskiemu centrum zarządzania kryzysowego) wszelkie informacje zawarte w ogłoszeniu o zaginięciu. Możliwe, że osoby, które znalazły lub widziały naszego zwierzaka udadzą się po pomoc właśnie tam. Dobrym pomysłem jest także przekazanie ogłoszenia do schronisk i gabinetów weterynaryjnych w okolicy.

W dzisiejszych czasach powszechne jest także umieszczanie ogłoszeń o zaginionych psach w Internecie. Można to zrobić umieszczając informację wraz ze zdjęciem zwierzęcia na Facebooku lub poprzez wzmiankę na specjalnych grupach zrzeszających tzw. „psiarzy”.

Jak znaleźć psa gdy nie wiemy, gdzie dokładnie zaginął?

Najlepiej jest poszukać forów i grup, których członkowie mieszkają w okolicy zaginięcia pupila.  Pozwala to na uzyskanie rzetelnych informacji co do stanu i aktualnego miejsca pobytu pieska – bardzo możliwe, że ktoś z mieszkańców przygarnął zwierzę i szuka kontaktu z opiekunem. 

Możesz też skorzystać z aplikacji, w której zgłosisz zaginięcie swojego czworonoga. Wskocz na znajda.org i szybko umieść ogłoszenie.

Pamiętaj, że ogłoszenie o zaginięciu psa może posłużyć także złodziejom… Nie podawaj tam dokładnej rasy psa, nie pisz o osiągnięciach w konkursach ani o tym, ile warte są szczeniaki. Ogranicz się do informacji umożliwiających rozpoznanie pieska. 

Jeśli chcesz, w ogłoszeniu o zaginięciu możesz także zamieścić wzmiankę o nagrodzie dla osoby, która pomoże zlokalizować pupila. 

Share

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment