Uciekł pies! Jak szybko go znaleźć?

Każdy z właścicieli czworonogów zna ten problem – spuszczamy psa ze smyczy, by mógł swobodnie pobiegać w nieco odosobnionym miejscu, i nagle… ucieka – coś zobaczy, wyczuje, a my tracimy go z oczu. Co zrobić? Jak znaleźć psa, który uciekł? 

Dlaczego w ogóle pies ucieka?

Niestety – ucieczki i zaginięcia zdarzają się także bardzo ułożonym i na co dzień niesprawiającym problemów psom. Nie obwiniaj się, niektóre rasy mają „genetyczne predyspozycje” – ich silny instynkt łowiecki sprawia, że pobiegną za mijanym zającem czy sarną bez względu na nawoływanie opiekuna. Jeśli piesek przebywa na podwórku, koniecznie upewnijcie się, że zarówno brama, jak i furtka są dokładnie zamknięte, a ogrodzenie nie jest uszkodzone ani… podkopane. 

Młode – i bardzo żywotne – czworonogi mogą bowiem zdecydować się na samowolne poznawanie świata.

Jak znaleźć psa?

  • Postaraj się zachować spokój, zawołaj psa, udaj się w kierunku w którym biegł – cały czas go wołając. Nasłuchuj – być może wszedł w miejsce, z którego nie może się wydostać i to dlatego nie jest w stanie wrócić, gdy go wołasz. Jeśli pies uciekł podczas spaceru z inną osobą niż jego stały opiekun, warto, by człowiek którego zwierzę zna i którego głos rozpozna włączył się w poszukiwania. 
  • Jeśli samodzielne poszukiwania nie przynoszą efektu, dobrze jest poinformować o tym, że pies uciekł w najbliższej okolicy. Dokładnie opisz wygląd zwierzaka lub zamieść w ogłoszeniu o zaginięciu psa jego zdjęcie i poinformuj, gdzie ostatnio go widziałeś. Możliwe, że komuś udało się znaleźć zwierzaczka i teraz to szuka kontaktu z właścicielem. Podaj swój numer telefonu oraz – opcjonalnie – adres. 
  • Sprawdź wszystkie grupy w mediach społecznościowych związane z okolicą, w której mieszkasz lub w której zaginął pies. Bardzo często ludzie informują, że widzieli błąkającego się lub wymagającego pomocy czworonoga i szczegółowo opisują miejsce jego ostatniego pobytu. 
  • Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć psa, który uciekł, a wyżej wymienione metody nie przynoszą efektu, koniecznie skontaktuj się ze strażą miejską, lokalnym Centrum Zarządzania Kryzysowego, schroniskami i gabinetami weterynaryjnymi w okolicy. Być może ktoś zauważył twojego pupila i powiadomił odpowiednie służby lub sam dostarczył psiaka do schroniska lub weterynarza. 

Gdy szczęśliwie odnajdziesz pupila – zapobiegaj!

Po tym, jak już odnajdziesz pieska, ważne by zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości. Upewnij się, że ogrodzenie działki, na której przebywa zwierzę, jest szczelne – być może nie zauważyliście drobnej dziury lub podkopania. Aby w przyszłości nie martwić się, jak znaleźć psa – uciekiniera, dobrze jest także wypracować ze zwierzakiem system powrotu do właściciela. Przydadzą się do tego przysmaki – naucz pupila, że za powrót po zawołaniu otrzyma nagrodę. Do obroży psa przypnij jego imię oraz podstawowe dane, które umożliwią kontakt z Tobą w razie znalezienia zwierzęcia. Przy najbliższej wizycie u weterynarza zaczipuj zwierzaka. Dzięki temu, jeśli ktoś go znajdzie i odwiezie do dowolnego gabinetu, lekarz będzie w stanie skontaktować się z właścicielem psa. 

Share

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment