Jak napisać ogłoszenie o zaginięciu kota?

Właściciele czworonogów przeżywają ogromny stres, gdy ich ukochany pupil opuszcza dom i nie wraca na noc. Zdarza się, że nieobecność psa lub kota trwa dłużej i należy rozpocząć poszukiwanie zaginionego zwierzęcia. Jednym z najczęstszych sposobów jest napisanie ogłoszenia i umieszczenie jego papierowej wersji w najbardziej zaludnionych miejscach w okolicy. Coraz częściej informację o tym, że zaginął kotek, można znaleźć także w Internecie – najczęściej na specjalnie stworzonych do tego grupach lub fanpage’ach. 

Ogłoszenie o zaginięciu kota – wzór

Okazuje się, że niewiele osób wie, jak napisać ogłoszenie o zaginięciu kota. Nie wiemy, jakie informacje są ważne, a co można pominąć. Poniżej zamieszczamy punkty, które należy zawrzeć zawsze podczas pisania ogłoszenia dotyczącego zaginionego zwierzątka. 

Opisz wygląd kota – zawrzyj wszelkie znaki szczególne oraz cechy umożliwiające identyfikację kota – kolor obróżki, wzór tłoczenia, rany lub widoczne urazy – to naprawdę może pomóc. 

Podpowiedz, jak złapać kota – jeśli wiesz, że kot jest przyjazny i chętnie podchodzi do ludzi napisz to – może ktoś zdecyduje się złapać i zabezpieczyć zwierzę. Jeśli wiesz, że kotek jest nieufny i do nikogo nie podejdzie – zawrzyj taką informację w ogłoszeniu – próby złapania kota mogą w takiej sytuacji jedynie pogorszyć sprawę i dodatkowo zestresować pupila. 

Podaj stan zdrowia zwierzęcia  – jeśli twój pupil cierpi na jakąś chorobę, koniecznie zaznacz to w ogłoszeniu o zaginięciu kota. Napisz także, w jaki sposób kotu można pomóc – czy konieczna jest wizyta u weterynarza, czy można wesprzeć się łagodniejszymi metodami. Napisz także, czego kot nie może jeść. 

Koniecznie opisz ostatnie miejsce pobytu zwierzęcia i datę zaginięcia – jeśli wiesz, że ktoś widział ostatnio kotka w określonym miejscu, dokładnie opisz to w ogłoszeniu. Poinformuj też, czy zwierzę jest kotem wychodzącym, czy to pierwsza tego typu eskapada. 

Podaj swoje dane – najlepiej telefon kontaktowy, ewentualnie adres. Pamiętaj, by w takiej sytuacji odbierać nieznane numery i odczytywać SMSy, być może ktoś znalazł kota i próbuje skontaktować się z opiekunem zwierzęcia. 

Czego nie zamieszczać w ogłoszeniu?

Niczego, co mogłoby spowodować, że ktoś postanowi zostawić sobie kota… nie pisz o wartości zwierzęcia, o osiągnięciach wystawowych czy o tym, jak rzadko spotykany to okaz. Skup się na informacjach dotyczących wyglądu i umożliwiających identyfikację. Nie bój się jednak pisać, że martwisz się o zwierzę lub że tęskni za nim rodzina – takie emocje pomogą zaangażować ludzi. 

Share

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment