Dlaczego pies ma mokry nos?

Cztery łapy, ogon, miękkie futro, mnóstwo miłości i… mokry nos! To znaki rozpoznawcze większości piesków. O ile do  pierwszych kilku cech nikt nie ma zastrzeżeń, o tyle o tym, dlaczego pies ma mokry nos krąży w sieci wiele legend.

Kiedy powinno nas to zaniepokoić i czy warto udać się z tym do lekarza?

Pies ma mokry nos… czyli jest zdrowy!

Psy będące posiadaczami mokrego nosa to zdrowe i godne do naśladowania „okazy”. 

U czworonogów posiadanie wilgotnego i lekko chłodnego noska jest bowiem pożądane i nie powinno być powodem do zmartwień. 

Czemu jednak w ogóle pies ma mokry nos?

Za specyficzną wilgoć i chłód psiego nosa odpowiada nadprodukcja łez. Obmywają one gałki oczne zwierzęcia, a następnie spływają w okolice nosa. Psy instynktownie … oblizują łzy. Para wodna – będąca wynikiem tego działania – również ma wpływ na stan noska pupila.

Czy mokry nos przydaje się psu?

Tak! Pies oblizuje nosek, bo wilgotny nos poprawia jego zdolność do wąchania rzeczy. Działa to podobnie, jak wilgotna, zbierająca kurz ściereczka – cząsteczki zapachowe przyczepią się do mokrego noska i pozwolą naszemu pupilowi sprawniej poznawać świat. 

Dodatkowo, chłodzenie przez psa nosa obniża temperaturę krążącej w nim krwi i pozytywnie wpływa na schłodzenie całego ciała. 

Suchy nos – czy należy udać się do weterynarza?

Zdarza się, że pies, który na ogół ma mokry nos, po przebudzeniu będzie miał ten nos… suchy. Nie ma tu powodu do zmartwień – suchy nos może pojawić się u zwierzaka, który dużo przebywał w klimatyzowanym lub suchym pomieszczenie.  

Suchość nosa może być także skutkiem wygrzewania się na słońcu. Najczęściej nos psa w ciągu dnia na przemian staje się suchy i mokry. 

Zdarza się jednak, że suchy nos jest oznaką kiepskiego nawodnienia – należy wtedy zwrócić uwagę na częste picie wody przez zwierzaka. 

Pamiętajcie, że suchy i ciepły nos nie jest podstawą do oceny stanu zdrowia psa. Nawet gdy pies ma mokry nos, może zachorować. Konieczna jest obserwacja i szybkie reagowanie!

Jak dbać o nos psa?

Bez względu na to, czy nasz pupil ma suchy, czy mokry nos, należy stosować odpowiednią pielęgnację – dobrze sprawdza się tutaj naturalne kosmetyki i kremy z filtrem (szczególnie latem). Pamiętajcie, by ich skład nie zaszkodził naszym czworonożnym przyjaciołom w trakcie lizania nosa.

Niektóre z ras wymagają dodatkowej pielęgnacji nosa, oczu czy uszu. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment